Sułów, dnia 10 kwietnia 2015 r.

PR.271.3.3.2015

WYKONAWCY POSTĘPOWANIA NR PR.271.3.2015

Dotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na „Zakup i montaż kolektorów słonecznych w ramach projektu pn. „Więcej Słońca – wykorzystanie odnawialnych źródeł energii poprzez instalację kolektorów słonecznych w Gminie Sułów” realizowanego w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Zamawiający działając zgodnie z art.38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2013 r., poz. 907 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w związku z art. 38 ust. 1a ustawy, poniżej przekazuje treść zapytań, które wpłynęły w toku postępowania do Zamawiającego wraz z udzielonymi na nie wyjaśnieniami treści SIWZ.

1. Proszę o potwierdzenie, że maksymalna odległości zbiornika od głównego przyłącza zimnej i ciepłej wody, przy której Wykonawca jest zobowiązany do podłączenia zbiornika do instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej wynosi 5 m.

Odpowiedź

Zamawiający nie posiada danych dotyczących odległości zbiornika od głównego przyłącza zimnej i ciepłej wody. Wielkości te powinny być podane w projekcie instalacji opracowanej przez Wykonawcę.

2. Proszę o potwierdzenie, że maksymalna odległość przewodów pomiędzy kotłem a górną wężownicą przy której Wykonawca jest zobowiązany do podłączenia górnej wężownicy do instalacji c.o. wynosi 5 m.

Odpowiedź

Zamawiający nie posiada takich danych. Zadanie nie obejmuje podłączenia instalacji c.o. do górnej wężownicy zasobnika.

3. Czy przewody zimnej wody i c.w.u. mają posiadać izolację? Jeśli tak to proszę o informację z jakiego materiału ma ona być? Jaką grubość?

Odpowiedź

Materiał przewodów i izolacji powinien określić projekt instalacji.

4. Czy Zamawiający dopuszcza zastosowanie do połączenia między zasobnikiem c.w.u, a kolektorami słonecznymi elastycznej rury karbowanej izolowanej kauczukową otuliną o grubości 13 mm. EPDM odpornej na działanie wysokich temperatur do 150⁰C, chwilowej do 175 ⁰C, w osłonie PCV, chroniącej przed uszkodzeniami mechanicznymi, niepożądanymi warunkami atmosferycznymi oraz promieniowaniem UV?

Odpowiedź

Parametry techniczne materiałów określi projekt instalacji. Zamawiający dopuszcza elastyczną karbowaną rurę nierdzewną.

5. Proszę o określenie średniej odległości pomiędzy kolektorem, a zbiornikiem.

Odpowiedź

Zamawiający nie posiada takich danych. Szczegóły określi projekt. Inwestycja dotyczy typowych wiejskich budynków mieszkalnych.

6. Proszę o określenie czy Zamawiający wymaga stosowania odpowietrznika przy kolektorach? Czy ma to być odpowietrznik zwykły czy automatyczny?

Odpowiedź

Szczegóły elementów instalacji określi projekt. Zamawiający dopuszcza oba rozwiązania pod warunkiem łatwego dostępu do odpowietrznika zwykłego.

7. Czy Zamawiający wymaga montażu reduktora ciśnienia?

Odpowiedź

Zamawiający nie wymaga montażu reduktora ciśnienia.

8. Czy Zamawiający wymaga montażu naczyń przeponowych po stronie instalacji zw? Jeśli tak, proszę podać pojemności dla poszczególnych zestawów.

Odpowiedź

Zamawiający nie wymaga montażu naczyń przeponowych. Rozwiązania szczegółowe określi projekt.

9. Proszę o informację, jakie pojemności mają mieć naczynia przeponowe solarne dla poszczególnych zestawów.

Odpowiedź

Parametry techniczne określi projekt wykonany przez Wykonawcę.

10. Czy naczynie przeponowe ma być podłączone szybko-złączką, czy zaworem stopowym Wodne (redukcja) Solarne (uchwyt, wąż, zawór stopkowy)

Odpowiedź

Parametry techniczne określi projekt wykonany przez Wykonawcę.

11. Czy Zamawiający wymaga montażu termometru, poza termometrem znajdującym się na wyposażeniu zbiornika?

Odpowiedź

Zamawiający nie wymaga montażu dodatkowego termometru c.w.u poza wyposażeniem zbiornika.

12. Czy Zamawiający wymaga montażu manometru poza manometrem znajdującym się w grupie pompowej?

Odpowiedź

Zamawiający nie wymaga montażu dodatkowego manometru poza manometrem w grupie pompowej.

13. Czy na podłączeniu rury ze stali nierdzewnej karbowanej do wężownicy solarnej Zamawiający wymaga montażu zaworów odcinających?

Odpowiedź

Szczegóły dotyczące zaworów na instalacji określi projekt instalacji.

14. Na ilu obiektach na których ma zostać wykonana instalacji dom jest pokryty eternitem?

Odpowiedź

Zamawiający nie posiada takich danych. Nie przewiduje się demontażu pokryć dachowych wykonanych z eternitu. Montaż uchwytów na dachach jest w gestii Wykonawcy.

15. Proszę określić po czyjej stronie leżą wszystkie prace przygotowawcze takie jak: wyciągnięcie ościeżnic (w przypadku, kiedy zbiornik nie mieści się przez drzwi), uprzątnięcie mebli, przygotowanie fundamentów pod kolektory posadowione na gruncie, przygotowanie wylewki pod zbiornik lub odpowiedniego podłoża (w przypadku jej braku), wykonanie otworów w stropach ( w przypadku prowadzenia rur do kolektorów wewnątrz budynku) itd. Proszę określić do czyich zadań należą powyższe prace, do Wykonawcy czy Użytkownika instalacji solarnej?

Odpowiedź

W ramach oferowanych robót Wykonawca powinien przewidzieć niezbędne roboty budowlane do montażu elementów instalacji w tym między innymi przekucia otworów z ich zaślepieniem, wykonania wzmocnienia posadzki pod zasobnik, zapewnienia transportu, eksploatacji itp.

16. Po czyjej stronie Wykonawcy czy Użytkownika leży przygotowanie gniazdka z uziemieniem?

Odpowiedź

Przygotowanie gniazdka z uziemieniem leży po stronie Wykonawcy.

17. Proszę o poświadczenie, że odległość instalacji elektrycznej od miejsca, w którym ma się znajdować grupa solarna wynosi maksymalnie 3m.

Odpowiedź

Zamawiający nie posiada takich danych. Szczegóły określi projekt. Inwestycja dotyczy typowych wiejskich budynków mieszkalnych.

18. Ile lat trwa rękojmia?

Odpowiedź

Okres rękojmi określa załącznik nr 8 do SIWZ § 23 ust. 1 i wynosi on 60 miesięcy, czyli 5 lat.

19. Czy Zamawiający przewiduje instalacje kolektorów na gruncie? Jeżeli tak, to prosimy o określenie ilości tych obiektów. Takie instalacje fakturowane będą z innym podatkiem VAT tj. 23%.

Odpowiedź

Zamawiający nie przewiduje instalacji kolektorów na gruncie.

20. Czy Zamawiający przewiduje instalowanie kolektorów na obiektach o powierzchni użytkowej większej niż 300 m²? jeśli tak to proszę określić ich dokładną powierzchnię oraz rodzaj zestawu montowanych na nich.

Odpowiedź

Szczegóły zestawu muszą być określone w projekcie. Zamawiający wyjaśnieniami do SIWZ z dnia 1 kwietnia 2015 r. uzupełnił zapisy SIWZ i PFU dodając do opisu liczbę użytkowników w obiektach użyteczności publicznej. Liczba osób przebywających w obiektach: remiza OSP – 20 osób; Zespół Szkół- 222 osoby i Urząd Gminy – 25 osób, Warsztat Terapii Zajęciowej- 40 osób.

21. Po czyjej stronie leży przygotowanie pod konstrukcji pod kolektory?

Odpowiedź

Przygotowanie konstrukcji pod kolektory leży po stronie Wykonawcy.

22. Co Zamawiający rozumie przez pojęcie „rurowy wymiennik ciepła” wymieniony w spisie elementów składowych instalacji solarnej? W której części instalacji ten element ma być zainstalowany? Jakie parametry powinien spełniać? Schemat instalacji zawarty w PFU nie ukazuje miejsca lokalizacji wymiennika.

Odpowiedź

Górny wymiennik w zasobniku. Nie podlega podłączeniu w ramach oferty.

23. Proszę o potwierdzenie, że obowiązująca jest ilość i wielkość zestawów wyszczególniona w załączniku do SIWZ nr 12 – Wykaz lokalizacji. W PFU występuje zapis: „Liczba kolektorów na budynku będzie dostosowana do ilości osób korzystających z c.w.u. oraz zapotrzebowania na c.w.u. wg obliczeń projektowych lecz nie mniejszej niż w załączniku do programu.” Proszę o określenie, czy w przypadku, gdy podczas tworzenia dokumentacji projektowej okaże się, że w danej lokalizacji należy wykonać większy zestaw, zostanie zwiększone wynagrodzenie wykonawcy z tego tytułu.

Odpowiedź

Szczegóły parametrów instalacji określi projekt. Zamawiający nie przewiduje zwiększania kwoty przeznaczonej na realizację.

24. Proszę o dokładne określenie wielkości i rodzaju instalacji, które mają zostać zamontowane w budynkach BUP. Przypominamy, że to na Zamawiającym ciąży obowiązek określenia wielkości instalacji zgodnie z Prawem zamówień publicznych art. 29.1. „Przedmiot zamówienia opisuje się w sposób jednoznaczny i wyczerpujący za pomocą dokładnych i zrozumiałych określeń uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty”.

Odpowiedź

Oferta ma obejmować zaprojektowanie instalacji solarnej i jej wykonanie. Zamawiający nie posiada specjalistów w tej dziedzinie i nie potrafi określić wszystkich niezbędnych danych do projektu.

25. Proszę o potwierdzenie, że zamawiający nie wymaga podłączenia górnej wężownicy zasobnika solarnego do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania.

Odpowiedź

Potwierdzamy, że w ramach oferty Zamawiający nie wymaga podłączenia górnej wężownicy do instalacji centralnego ogrzewania.

26. Proszę o potwierdzenie, że dodatkowym źródłem podgrzewu c.w.u. jest grzałka elektryczna o minimalnej mocy 2kW. Grzałka będzie montowana na każdej instalacji solarnej.

Odpowiedź

Potwierdzamy, że dodatkowym źródłem podgrzewu ma być grzałka elektryczna, której parametry określi projekt.

27. Czy Zamawiający dopuszcza wykonanie instalacji wody zimnej i c.w.u z rur PP-R PN20 jako rozwiązania równoważnego z zapisanym w PFU?

Odpowiedź

Zamawiający nie narzuca rozwiązań technicznych. Szczegóły określi projekt wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami .

28. Czy w ramach wykonania projektu konstrukcji pod kolektory słoneczne Zamawiający dopuści wykonanie jednego projektu konstrukcji dla wszystkich obiektów wchodzących w zakres zamówienia uwzględniający wszystkie sposoby montażu przy czym kopie tego projektu należy załączyć do dokumentacji projektowej każdego obiektu?

Odpowiedź

Zamawiający nie określa zawartości projektu. Projekt ma spełniać wymogi Ustawowe.

29. Na czym ma polegać wykonanie projektów elektrycznych oraz AKPiA? Czy Zamawiający dopuści wykonanie jednego projektu elektrycznego oraz AKPiA dla wszystkich obiektów wchodzących w zakres zamówienia przy czym kopie tego projektu należy załączyć deo dokumentacji projektowej każdego obiektu?

Odpowiedź

Zamawiający dopuszcza rozwiązania zgodne wymaganiami dla dokumentacji projektowej.

/-/ Leon Bulak
Wójt Gminy

Metryka dokumentu:
Osoba odpowiedzialna za powstanie informacji: Grzegorz Wiącek
Osoba odpowiedzialna za publikację informacji:
Dodano do BIP dnia: piątek, 10 kwietnia 2015