Warsztat Terapii Zajęciowej w Rozłopach |
Informacje podstawoweWarsztat Terapii Zajęciowej w Rozłopach rozpoczął działalność 1 grudnia 2004 r. Organem prowadzącym jest Urząd Gminy w Sułowie. Jest to ośrodek pobytu dziennego. Terapią objętych jest 35 osób niepełnosprawnych głównie z terenu gminy Sułów oraz z gmin ościennych. Warsztat Terapii Zajęciowej realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej mającej na celu ogólny rozwój, niezbędny do możliwie samodzielnego i aktywnego życia w społeczeństwie oraz wyposażenie uczestników w szereg umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy. Cele działalności rewalidacyjnej prowadzonej w WTZ realizowane są podczas zajęć w następujących pracowniach: ceramicznej, krawiecko dziewiarskiej, plastycznej, ogrodniczej, poligraficznej, gospodarstwa domowego oraz stolarsko wikliniarskiej. Poprzez zastosowanie różnych technik terapii zajęciowej, zgodnie z indywidualnym programem rehabilitacji dla każdego uczestnika, wyrabiana jest u podopiecznych zaradność osobista i pobudzana aktywność społeczna. Dzięki zajęciom w pracowniach, uczestnicy przyswajają sobie zasady punktualności, obowiązkowości, systematyczności i dyscypliny pracy. Wytwarzając różne produkty uczą się określonych umiejętności, współpracy, stosowania się do reguł, proszenia o pomoc oraz odzyskują lub nabywają wiarę w siebie. Duże znaczenie ma też, rozwijanie w trakcie zajęć umiejętności komunikowania się, dokonywania wyborów, planowania i decydowania o swoich sprawach. Dzięki treningom społecznym, wspólnym wyjazdom na wycieczki uczestnicy nabywają szereg umiejętności z zakresu kontaktów interpersonalnych, porozumiewania się, otwartości, inicjowania kontaktów i rozumienia innych PracownieW pracowni ceramicznej zajęcia nastawione są głównie na wyrób produktów ceramicznych. Uczestnicy rozwijają tu głównie umiejętności manualne, uczą się cierpliwości i dokładności, poznają podstawowe techniki wyrobu glinianych naczyń i przedmiotów. Zapoznają się także ze sposobem ich zdobienia i szkliwienia. W pracowni powstają różnorodne przedmioty zarówno użytkowe jak i zupełnie abstrakcyjne. Jednak głównie są to wytwory tradycyjne naczynia gliniane, donice, kubki, misy i wazony. W pracowni plastycznej uczestnicy rozwijają zdolności manualne, kreatywność, poczucie estetyki. Podczas zajęć uczestnicy wykonują przedmioty artystyczne np. obrazy, rysunki użytkowe: stroiki okolicznościowe, biżuterię przedmioty wyposażenia wnętrz, wykorzystując techniki takie jak:rysunek, malarstwo, witraż w technice Tiffaniego, malowany i naklejany, filcowanie na mokro i sucho, decoupage
i wiele innych. Uczestnicy pracowni poligrafii uczą się obsługi urządzeń biurowych takich jak: laminarka, bindownica, docinarka oraz sprzętu komputerowego wraz z jego urządzeniami peryferyjnymi. Osoby niepełnosprawne z tej pracowni wykorzystując odpowiednie oprogramowanie komputerowe wykonują zaproszenia na różnego rodzaju imprezy, kartki świąteczne, dyplomy. Uczą się korzystania z internetu oraz tworzenia i edytowania strony internetowej WTZ. Mają także możliwość nauki obsługi aparatu cyfrowego i kamery.
Uczestnicy pracowni stolarsko -wikliniarskiej zapoznają się z obróbką drewna. Uczą się wycinania w drewnie, piłowania, szlifowania powierzchni, lakierowania, wbijania gwoździ. Wykonują ramki do obrazów, kompozycje ścienne i stojące z elementami drewna i wikliny oraz wyroby na użytek warsztatu - szafki, półki, stoły. Wyplatając wyroby z wikliny, poznają sploty stosowane w wikliniarstwie.
W pracowni krawiecko - dziewiarskiej uczestnicy zdobywają wiadomości dotyczące technik szycia ręcznego i na maszynie, cerowania, fastrygowania, obrębiania, przyszywania guzików, wykonywania aplikacji na różne wyroby, łączenia materiałów różnymi metodami, haftowania artystycznego różnymi ściegami (krzyżykowym, gobelinowym, łańcuszkowym, sznureczkiem, supełkowym, fastrygowym). Podopieczni nabywają umiejętności przydatne w codziennym funkcjonowaniu (np. prasowanie, przyszywanie guzików) oraz uczą się praktycznego wykorzystywania przyrządów dziewiarskich i tkackich.
Uczestnicy pracowni ogrodniczej zapoznają się z zasadami uprawy i cyklów życiowych roślin, ale także nabywają praktycznych umiejętności posługiwania się narzędziami ogrodniczymi. Podczas zajęć uczą się planowania a także pielęgnowania ogrodu warzywnego i rabatek kwiatowych poprzez ich pielenie i podlewanie, dbają też o rośliny doniczkowe w Warsztacie. Grupa wykonuje też wiele wyrobów użytkowych, które powstają przy użyciu technik: wyszywania, wyklejania i filcowania na mokro i sucho.
W pracowni gospodarstwa domowego uczestnicy przygotowywani są do samodzielności w życiu codziennym poprzez naukę przyrządzania posiłków, bezpiecznego posługiwania się sprzętem i przyborami kuchennymi, dokonywania prostych zakupów,naukę czynności przydatnych w domu tj. prania, prasowania,sprzątania, a także poprzez naukę zasad higieny ogólnej.
Rehabilitacja osób niepełnosprawnych prowadzona jest również poprzez takie płaszczyzny oddziaływań jak:
Kontakt
Adres:
Warsztat Terapii Zajęciowej Rozłopy 70 22 - 448 Sułów
Kontakt:
tel. 84 682 61 00 e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. https://wtzrozlopy.republika.pl |
Metryka dokumentu: | |
---|---|
Osoba odpowiedzialna za powstanie informacji: | Grzegorz Wiącek |
Osoba odpowiedzialna za publikację informacji: | |
Dodano do BIP dnia: | środa, 06 marca 2013 09:42 |
Data ostatniej modyfikacji: | czwartek, 06 marca 2014 11:18 |